3M 2693-12MMX55M
2693-12MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
2693-12MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE HI-PERFORM MASKING 12MMX55M
Datasheet Download
2693-12MMX55M.pdf
Availability of 2693-12MMX55M
QUANTITY
2693-12MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2693-12MMX55M
Internal Part NumberEIS-2693-12MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet2693 MSDS
Standard Package72
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 2693
PackagingRoll
Tape TypeMasking, High Performance
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper, Treated
Thickness0.0085" (8.5 mils, 0.216mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width0.47" (12.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorTan
UsagePaint Masking, Automotive
Temperature Range325°F (163°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2693-12MMX55M
Related Links2693-1, 2693-12MMX55M Datasheet, 3M Distributor
2693-12MMX55M Details Description
Related parts for 2693-12MMX55M
RES SMD 340 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LATCH LOG OCT INV 3ST 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 2W 2616 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.3A 102 MOHM datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 100C 100V BR datasheet.pdf