CTS Electronic Components 270X232A252B1A1
270X232A252B1A1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A252B1A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2.5K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
270X232A252B1A1.pdf
Availability of 270X232A252B1A1
QUANTITY
270X232A252B1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A252B1A1
Internal Part NumberEIS-270X232A252B1A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)A1 Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series270
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A252B1A1
Related Links270X232, 270X232A252B1A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A252B1A1 Details Description
Related parts for 270X232A252B1A1
SWITCH DIP TOP SLIDE EXT 12POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 2A 8SO datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40S/AE40M/HDM40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 25A/480VAC 17-32VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 70A IN LINE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 3.81MM datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 3W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf