CTS Electronic Components 270X232A501B1B1
270X232A501B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A501B1B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500 OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
270X232A501B1B1.pdf
Availability of 270X232A501B1B1
QUANTITY
270X232A501B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A501B1B1
Internal Part NumberEIS-270X232A501B1B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)B1 Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series270
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation315°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A501B1B1
Related Links270X232, 270X232A501B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A501B1B1 Details Description
Related parts for 270X232A501B1B1
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
2.5 WTB LOCK HSG 15CKT datasheet.pdf
RES 123 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRLLY CRRIER RND .60".96" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
ENCODER CABLE 2M datasheet.pdf
SBC 3.5" ATOM N450 LVDS PCIE SSD datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf