Daburn 2759C-100
2759C-100 picture photo
Mfg. Part Number
2759C-100
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 100'
Datasheet Download
2759C-100.pdf
Availability of 2759C-100
QUANTITY
2759C-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2759C-100
Internal Part NumberEIS-2759C-100
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeSpeaker
Number of Conductors2
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.198" (5.03mm)
Shield Type-
Length100' (30.5m)
Jacket ColorClear
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
UsageAudio-Video, Home
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.025" (0.63mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2759C-100
Related Links2759, 2759C-100 Datasheet, Daburn Distributor
2759C-100 Details Description
Related parts for 2759C-100
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.43A 113 MOHM datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 24-18AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A ISOTOP datasheet.pdf
SPARE TOOLING KIT HDM APPL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf