Sensata Technologies/Airpax 279-1-1REC4-53F-9-8-25
279-1-1REC4-53F-9-8-25 picture photo
Mfg. Part Number
279-1-1REC4-53F-9-8-25
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 160VDC
Datasheet Download
279-1-1REC4-53F-9-8-25.pdf
Availability of 279-1-1REC4-53F-9-8-25
QUANTITY
279-1-1REC4-53F-9-8-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 279-1-1REC4-53F-9-8-25
Internal Part NumberEIS-279-1-1REC4-53F-9-8-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series279
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC160V
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)279-1-1REC4-53F-9-8-25
Related Links279-1-1REC4, 279-1-1REC4-53F-9-8-25 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
279-1-1REC4-53F-9-8-25 Details Description
Related parts for 279-1-1REC4-53F-9-8-25
RES 2.49 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CROC CLIP FUSED FLANGED BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN INSERT 7POS SLD CUP PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf