Aries Electronics, Inc. 28-036-114X
28-036-114X picture photo
Mfg. Part Number
28-036-114X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 28POS
Datasheet Download
28-036-114X.pdf
Availability of 28-036-114X
QUANTITY
28-036-114X Order Process
Ship out your order
Specifications of 28-036-114X
Internal Part NumberEIS-28-036-114X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series114
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions28
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)28-036-114X
Related Links28-03, 28-036-114X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
28-036-114X Details Description
Related parts for 28-036-114X
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF HEX LV CMOS O/D 14SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DL SCHMIT TRIG SC70-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 468VWM 798VC SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SL 5.08/05/180 3.2SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE ASSEM X.FL-X.FL 50MM datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf