Vishay/Sprague 293D225X0025C2TE3
293D225X0025C2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D225X0025C2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
293D225X0025C2TE3.pdf
Availability of 293D225X0025C2TE3
QUANTITY
293D225X0025C2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D225X0025C2TE3
Internal Part NumberEIS-293D225X0025C2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D225X0025C2TE3
Related Links293D225X, 293D225X0025C2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D225X0025C2TE3 Details Description
Related parts for 293D225X0025C2TE3
CONN HEADER 12POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
PSOC EMU POD FEET FOR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH CONN 6-8 POLE datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 9POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MC-SS2 SWITCH & ACT WITH N/C AUX datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf