Vishay/Sprague 293D477X9004E2TE3
293D477X9004E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D477X9004E2TE3
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
293D477X9004E2TE3.pdf
Availability of 293D477X9004E2TE3
QUANTITY
293D477X9004E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D477X9004E2TE3
Internal Part NumberEIS-293D477X9004E2TE3
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D477X9004E2TE3
Related Links293D477X, 293D477X9004E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D477X9004E2TE3 Details Description
Related parts for 293D477X9004E2TE3
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 5/8" 3/8-24 UNF 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 200A 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf