Sensata Technologies/Airpax 295-11-1REC1-4459-030
295-11-1REC1-4459-030 picture photo
Mfg. Part Number
295-11-1REC1-4459-030
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
Datasheet Download
295-11-1REC1-4459-030.pdf
Availability of 295-11-1REC1-4459-030
QUANTITY
295-11-1REC1-4459-030 Order Process
Ship out your order
Specifications of 295-11-1REC1-4459-030
Internal Part NumberEIS-295-11-1REC1-4459-030
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series295
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)295-11-1REC1-4459-030
Related Links295-11-1RE, 295-11-1REC1-4459-030 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
295-11-1REC1-4459-030 Details Description
Related parts for 295-11-1REC1-4459-030
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf