Diodes Incorporated 2DA1201Y-7
2DA1201Y-7 picture photo
Mfg. Part Number
2DA1201Y-7
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89
Datasheet Download
2DA1201Y-7.pdf
Availability of 2DA1201Y-7
QUANTITY
2DA1201Y-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2DA1201Y-7
Internal Part NumberEIS-2DA1201Y-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)800mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 100mA, 5V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition160MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2DA1201Y-7
Related Links2DA12, 2DA1201Y-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
2DA1201Y-7 Details Description
Related parts for 2DA1201Y-7
IC TRANSCEIVER RS485 ISO 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TAB 20-17AWG JR TIMER TIN datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM 16K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf