Microsemi Commercial Components 2EZ110D10/TR12
2EZ110D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ110D10/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 110V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ110D10/TR12.pdf
Availability of 2EZ110D10/TR12
QUANTITY
2EZ110D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ110D10/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ110D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ110D10/TR12
Related Links2EZ110D, 2EZ110D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ110D10/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ110D10/TR12
IC VREF SHUNT 6.9V TO92-3 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY RADIO 470-512MHZ BN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 420MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf