TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05H820K-2
ROV05H820K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05H820K-2
Brief Description
VARISTOR 73.8V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05H820K-2.pdf
Availability of ROV05H820K-2
QUANTITY
ROV05H820K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05H820K-2
Internal Part NumberEIS-ROV05H820K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts65VDC
Energy3.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05H820K-2
Related LinksROV05H, ROV05H820K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05H820K-2 Details Description
Related parts for ROV05H820K-2
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
AB 14C 12#16, 2#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CABLE ETHERNET 8POS datasheet.pdf