Microsemi Commercial Components 2EZ11D2E3/TR12
2EZ11D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ11D2E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ11D2E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ11D2E3/TR12
QUANTITY
2EZ11D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ11D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ11D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ11D2E3/TR12
Related Links2EZ11D2, 2EZ11D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ11D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ11D2E3/TR12
JUMPER-H1502TR/A2015N/X 5" datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
TXRX LIN 5V REG/WATCHDOG 20-VQFN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SER 14-DFN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1700V 300NS DO-204AL datasheet.pdf