Microsemi Commercial Components 2EZ120D10/TR8
2EZ120D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D10/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ120D10/TR8
QUANTITY
2EZ120D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D10/TR8
Related Links2EZ120, 2EZ120D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D10/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120D10/TR8
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.75A 16SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 1/4" SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
6800UF 25V 35X60MM 85C 20000H datasheet.pdf