Microsemi Commercial Components 2EZ120D10E3/TR12
2EZ120D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D10E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ120D10E3/TR12
QUANTITY
2EZ120D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ120D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D10E3/TR12
Related Links2EZ120D1, 2EZ120D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ120D10E3/TR12
IC SPEECH NETWORK DIP18 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 66W OUT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 1.8V 2312 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LP5521 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DGTL DESIGN VHDL 2ND EDITION datasheet.pdf
RES SMD 85.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf