Silicon Labs SI4753-A10-GM
SI4753-A10-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI4753-A10-GM
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC CAR RAD RX AM/FM/LW/SW 32QFN
Datasheet Download
SI4753-A10-GM.pdf
Availability of SI4753-A10-GM
QUANTITY
SI4753-A10-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4753-A10-GM
Internal Part NumberEIS-SI4753-A10-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Obsolescence/ EOLEOL-1507021 02/Jul/2015
Standard Package490
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTray
Frequency520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, SW-LW
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving-
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4753-A10-GM
Related LinksSI4753, SI4753-A10-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4753-A10-GM Details Description
Related parts for SI4753-A10-GM
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TEXWIPE CRUSH SWAB BOTTLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
2:1 FAB HEATSHRINK BLK 25MM 100' datasheet.pdf
NEST MOUNTING BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8.4A WDFN6 datasheet.pdf