Microsemi Commercial Components 2EZ120D10E3/TR8
2EZ120D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D10E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D10E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ120D10E3/TR8
QUANTITY
2EZ120D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D10E3/TR8
Related Links2EZ120D, 2EZ120D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120D10E3/TR8
RES 1M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 3A PC MNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 8.6VWM 18.6VC SMA datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf