Microsemi Commercial Components 2EZ120D5
2EZ120D5 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D5
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D5.pdf
Availability of 2EZ120D5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2EZ120D5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D5
Internal Part NumberEIS-2EZ120D5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D5
Related Links2EZ1, 2EZ120D5 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D5 Details Description
Related parts for 2EZ120D5
MOSFET N-CH 50V 15A TO-220 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 1/4" datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DUAL HS PWR FET DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR ROTARY POSITION 12MM datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 50POS datasheet.pdf