Microsemi Commercial Components 2EZ120DE3/TR12
2EZ120DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ120DE3/TR12
QUANTITY
2EZ120DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ120DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120DE3/TR12
Related Links2EZ120D, 2EZ120DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ120DE3/TR12
RES 383 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 20.9VC P600 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
POT 50 OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf