Panasonic Electronic Components ECE-A0JKS101I
ECE-A0JKS101I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JKS101I
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JKS101I.pdf
Availability of ECE-A0JKS101I
QUANTITY
ECE-A0JKS101I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JKS101I
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JKS101I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JKS101I
Related LinksECE-A0, ECE-A0JKS101I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JKS101I Details Description
Related parts for ECE-A0JKS101I
ADM40S/AE40G/X datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W SGL 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 1.2A 16QSOP datasheet.pdf