Microsemi Commercial Components 2EZ150DE3/TR12
2EZ150DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ150DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ150DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ150DE3/TR12
QUANTITY
2EZ150DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ150DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ150DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)575 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ150DE3/TR12
Related Links2EZ150D, 2EZ150DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ150DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ150DE3/TR12
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 30MM INDUCTIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf