Microsemi Commercial Components 2EZ15D2/TR8
2EZ15D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ15D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ15D2/TR8.pdf
Availability of 2EZ15D2/TR8
QUANTITY
2EZ15D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ15D2/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ15D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ15D2/TR8
Related Links2EZ15, 2EZ15D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ15D2/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ15D2/TR8
CASE BATTERY 3CELL AAA BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CONN JACK R/A 3-COND DBL CLOSED datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR 130V 100A SMA datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 34QFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf