Microsemi Commercial Components 2EZ15D5/TR12
2EZ15D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ15D5/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ15D5/TR12.pdf
Availability of 2EZ15D5/TR12
QUANTITY
2EZ15D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ15D5/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ15D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ15D5/TR12
Related Links2EZ15D, 2EZ15D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ15D5/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ15D5/TR12
DC FILTER MODULE 75V 10A T/H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf