Microsemi Commercial Components 2EZ22D/TR12
2EZ22D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ22D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 22V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ22D/TR12.pdf
Availability of 2EZ22D/TR12
QUANTITY
2EZ22D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ22D/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ22D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)12 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 16.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ22D/TR12
Related Links2EZ22, 2EZ22D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ22D/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ22D/TR12
SCR DBL HISCR 1400V 45A ADDAPAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 12BIT 56TVSOP datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD HI DRIVE 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 232VWM 392.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf