Microsemi Commercial Components 2EZ33D10/TR12
2EZ33D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ33D10/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 33V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ33D10/TR12.pdf
Availability of 2EZ33D10/TR12
QUANTITY
2EZ33D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ33D10/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ33D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)23 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 25.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ33D10/TR12
Related Links2EZ33D, 2EZ33D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ33D10/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ33D10/TR12
CONN HEADER ZH TOP 12POS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" STACKER datasheet.pdf
GDT 1100V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 8.44 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf