Microsemi Commercial Components 2EZ36D5E3/TR12
2EZ36D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ36D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ36D5E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ36D5E3/TR12
QUANTITY
2EZ36D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ36D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ36D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ36D5E3/TR12
Related Links2EZ36D5, 2EZ36D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ36D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ36D5E3/TR12
CONN HEADER VERT .100 4POS TIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ROTARY 4P 3POS SILVER datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SYNTH 8-SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 18A 60W DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SKT datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf