Microsemi Commercial Components 2EZ43D10/TR12
2EZ43D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ43D10/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ43D10/TR12.pdf
Availability of 2EZ43D10/TR12
QUANTITY
2EZ43D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ43D10/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ43D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ43D10/TR12
Related Links2EZ43D, 2EZ43D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ43D10/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ43D10/TR12
CAP FILM 2200PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM NPN NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC ENERGY MEASURMENT 1PH 16TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BLADE TIP 22.1 MM (0.87) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf