Microsemi Commercial Components 2EZ43DE3/TR12
2EZ43DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ43DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ43DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ43DE3/TR12
QUANTITY
2EZ43DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ43DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ43DE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ43DE3/TR12
Related Links2EZ43D, 2EZ43DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ43DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ43DE3/TR12
CONN HEADER VERT .100 7POS 30AU datasheet.pdf
FAN BLWR CF 240X108MM 115VAC datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 50.7VC AXIAL datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 1GHZ 5GS/S 4CH datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 2.5V 15A 15A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf