Microsemi Commercial Components 2EZ5.1D10E3/TR8
2EZ5.1D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ5.1D10E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ5.1D10E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ5.1D10E3/TR8
QUANTITY
2EZ5.1D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ5.1D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ5.1D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ5.1D10E3/TR8
Related Links2EZ5.1D, 2EZ5.1D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ5.1D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ5.1D10E3/TR8
SWITCH 6 POS DIP RECESSED UNSLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
SHEET FABRIC 12.7MM SQUARE 5/PK datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf