Fairchild Semiconductor 2N5551TFR
2N5551TFR picture photo
Mfg. Part Number
2N5551TFR
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92
Datasheet Download
2N5551TFR.pdf
Availability of 2N5551TFR
QUANTITY
2N5551TFR Order Process
Ship out your order
Specifications of 2N5551TFR
Internal Part NumberEIS-2N5551TFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Lead Frame 12/Oct/2007
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)160V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic200mV @ 5mA, 50mA
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce80 @ 10mA, 5V
Power - Max625mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2N5551TFR
Related Links2N55, 2N5551TFR Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
2N5551TFR Details Description
Related parts for 2N5551TFR
RES TEMP SENS 56 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 16CKT datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W SMBG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 18POS datasheet.pdf