Panasonic Electronic Components 2R5TPE220MAZB
2R5TPE220MAZB picture photo
Mfg. Part Number
2R5TPE220MAZB
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Datasheet Download
2R5TPE220MAZB.pdf
Availability of 2R5TPE220MAZB
QUANTITY
2R5TPE220MAZB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2R5TPE220MAZB
Internal Part NumberEIS-2R5TPE220MAZB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2R5TPE220MAZB
Related Links2R5TPE, 2R5TPE220MAZB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2R5TPE220MAZB Details Description
Related parts for 2R5TPE220MAZB
RES ARRAY 3 RES 560 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC MULTIPLXR 4:1 ECL DFF 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
SWITCH DIP 1POS FLUSH ACT 24V datasheet.pdf
RES 110K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
WALL PLT 2 GNG 4 HOL datasheet.pdf
REFLECTOR RND 82MM 36.94MM WIDE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3695EMSE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf