Rohm Semiconductor 2SC4132T100R
2SC4132T100R picture photo
Mfg. Part Number
2SC4132T100R
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 120V 2A SOT-89
Datasheet Download
2SC4132T100R.pdf
Availability of 2SC4132T100R
QUANTITY
2SC4132T100R Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SC4132T100R
Internal Part NumberEIS-2SC4132T100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic2V @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce180 @ 100mA, 5V
Power - Max2W
Frequency - Transition80MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageMPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SC4132T100R
Related Links2SC413, 2SC4132T100R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
2SC4132T100R Details Description
Related parts for 2SC4132T100R
CONN IC DIP SOCKET 24POS TINLEAD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 65A 0.95 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf