Rohm Semiconductor 2SD2153T100V
2SD2153T100V picture photo
Mfg. Part Number
2SD2153T100V
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 25V 2A SOT-89
Datasheet Download
2SD2153T100V.pdf
Availability of 2SD2153T100V
QUANTITY
2SD2153T100V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SD2153T100V
Internal Part NumberEIS-2SD2153T100V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)25V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 20mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)500nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce820 @ 500mA, 6V
Power - Max2W
Frequency - Transition110MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageMPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SD2153T100V
Related Links2SD215, 2SD2153T100V Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
2SD2153T100V Details Description
Related parts for 2SD2153T100V
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.8A SYNC 12TQFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D SUB MA PCR 21WA4_ 40A PL3_ UNC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf