Honeywell Sensing and Productivity Solutions 2TL11-50K
2TL11-50K picture photo
Mfg. Part Number
2TL11-50K
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V
Datasheet Download
2TL11-50K.pdf
Availability of 2TL11-50K
QUANTITY
2TL11-50K Order Process
Ship out your order
Specifications of 2TL11-50K
Internal Part NumberEIS-2TL11-50K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTL
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On-Mom
Current Rating11A (AC), 18A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length26.67mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.40mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
Actuator MaterialNickel Plated
Electrical Life-
Operating Temperature-65°C ~ 71°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2TL11-50K
Related Links2TL1, 2TL11-50K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
2TL11-50K Details Description
Related parts for 2TL11-50K
HEADER OPEN TURRETT .300 8POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CBL ASSY 2.1MM M-F 6' 18AWG datasheet.pdf