CTS Electronic Components MXO45HST-2I-16M2570
MXO45HST-2I-16M2570 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-2I-16M2570
Brief Description
OSC XO 16.257MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HST-2I-16M2570.pdf
Availability of MXO45HST-2I-16M2570
QUANTITY
MXO45HST-2I-16M2570 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-2I-16M2570
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-2I-16M2570
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HXT
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency16.257MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-2I-16M2570
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-2I-16M2570 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-2I-16M2570 Details Description
Related parts for MXO45HST-2I-16M2570
RES SMD 1.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 18MM datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERM COVER PLATE-CD4065B datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf