Bourns Inc. 3006P-1-253Z
3006P-1-253Z picture photo
Mfg. Part Number
3006P-1-253Z
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006P-1-253Z.pdf
Availability of 3006P-1-253Z
QUANTITY
3006P-1-253Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006P-1-253Z
Internal Part NumberEIS-3006P-1-253Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3006 Model Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006P-1-253Z
Related Links3006P-, 3006P-1-253Z Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006P-1-253Z Details Description
Related parts for 3006P-1-253Z
CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% DISC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE DUCT METRIC COVER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf