Bourns Inc. 3006P-1-473
3006P-1-473 picture photo
Mfg. Part Number
3006P-1-473
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 47K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006P-1-473.pdf
Availability of 3006P-1-473
QUANTITY
3006P-1-473 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006P-1-473
Internal Part NumberEIS-3006P-1-473
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3006 Model Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)47k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006P-1-473
Related Links3006P, 3006P-1-473 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006P-1-473 Details Description
Related parts for 3006P-1-473
TRIAC 1.2KV 24A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.6A 102 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf