Bourns Inc. 3006W-1-500LF
3006W-1-500LF picture photo
Mfg. Part Number
3006W-1-500LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006W-1-500LF.pdf
Availability of 3006W-1-500LF
QUANTITY
3006W-1-500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006W-1-500LF
Internal Part NumberEIS-3006W-1-500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006W-1-500LF
Related Links3006W-, 3006W-1-500LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006W-1-500LF Details Description
Related parts for 3006W-1-500LF
RES SMD 24.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 60W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA, 80mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HDM W/FA EAPR160F210O LM & G datasheet.pdf
CONN SAS RCPT 29POS SLD SMD datasheet.pdf