Bourns Inc. 3009Y-1-205
3009Y-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3009Y-1-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009Y-1-205.pdf
Availability of 3009Y-1-205
QUANTITY
3009Y-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009Y-1-205
Internal Part NumberEIS-3009Y-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009Y-1-205
Related Links3009Y, 3009Y-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009Y-1-205 Details Description
Related parts for 3009Y-1-205
IC DRIVER MOSF SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.2A 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 21POS datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE MODULE 4 DISCRETE DIODES datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 12DFN datasheet.pdf