CNC Tech 302-28-15-GR-0300F
302-28-15-GR-0300F picture photo
Mfg. Part Number
302-28-15-GR-0300F
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 300'
Datasheet Download
302-28-15-GR-0300F.pdf
Availability of 302-28-15-GR-0300F
QUANTITY
302-28-15-GR-0300F Order Process
Ship out your order
Specifications of 302-28-15-GR-0300F
Internal Part NumberEIS-302-28-15-GR-0300F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors15
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 0.125"
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.750" (19.05mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance100 MOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)302-28-15-GR-0300F
Related Links302-28-15, 302-28-15-GR-0300F Datasheet, CNC Tech Distributor
302-28-15-GR-0300F Details Description
Related parts for 302-28-15-GR-0300F
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 11-6POS CPC datasheet.pdf
PUMP ONLY TWIST-LOCK 4.5" STEM datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
2MMHM HDR ASY,12R SEL/LD 144 POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.1A SMCP datasheet.pdf