Bourns Inc. 3059J-1-253
3059J-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3059J-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 1W HOOK
Datasheet Download
3059J-1-253.pdf
Availability of 3059J-1-253
QUANTITY
3059J-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059J-1-253
Internal Part NumberEIS-3059J-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059J-1-253
Related Links3059J, 3059J-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059J-1-253 Details Description
Related parts for 3059J-1-253
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TFE POLY 6AWG 4' datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf