Bourns Inc. 3059P-1-504LF
3059P-1-504LF picture photo
Mfg. Part Number
3059P-1-504LF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059P-1-504LF.pdf
Availability of 3059P-1-504LF
QUANTITY
3059P-1-504LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059P-1-504LF
Internal Part NumberEIS-3059P-1-504LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059P-1-504LF
Related Links3059P-, 3059P-1-504LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059P-1-504LF Details Description
Related parts for 3059P-1-504LF
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf