Bourns Inc. 3059Y-1-202M
3059Y-1-202M picture photo
Mfg. Part Number
3059Y-1-202M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059Y-1-202M.pdf
Availability of 3059Y-1-202M
QUANTITY
3059Y-1-202M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059Y-1-202M
Internal Part NumberEIS-3059Y-1-202M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3059 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059Y-1-202M
Related Links3059Y-, 3059Y-1-202M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059Y-1-202M Details Description
Related parts for 3059Y-1-202M
IDC CABLE - MKS40K/MC40F/MCE40K datasheet.pdf
PROBE W/READOUT 100MHZ X10 1.2M datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf