| Internal Part Number | EIS-LMH020-3000-27G9-00000SS | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | LMH2 TrueWhite® | |
| Packaging | Box | |
| Type | LED Module | |
| Color | White, Warm | |
| CCT (K) | 2700K | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Round | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 3000 lm (2790 lm ~ 3210 lm) | |
| Current - Test | 900mA | |
| Temperature - Test | 85°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 34.4V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 93 lm/W | |
| Current - Max | 900mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | |
| Viewing Angle | 82° | |
| Features | Dimming - Sunset | |
| Size / Dimension | 88.20mm Diameter | |
| Height | 30.00mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 68.00mm Diameter | |