Illinois Capacitor 305MHBS70K2J
305MHBS70K2J picture photo
Mfg. Part Number
305MHBS70K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3UF 10% 1.275KV RADIAL
Datasheet Download
305MHBS70K2J.pdf
Availability of 305MHBS70K2J
QUANTITY
305MHBS70K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 305MHBS70K2J
Internal Part NumberEIS-305MHBS70K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package133
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1275V (1.275kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.670" W (42.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)305MHBS70K2J
Related Links305MHB, 305MHBS70K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
305MHBS70K2J Details Description
Related parts for 305MHBS70K2J
BATTERY ALKALINE 1.5V D datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
SIDAC MC BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS VERT DL .5MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf