Bourns Inc. 3082P-1-502LF
3082P-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-502LF.pdf
Availability of 3082P-1-502LF
QUANTITY
3082P-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-502LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-502LF
Related Links3082P-, 3082P-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-502LF Details Description
Related parts for 3082P-1-502LF
IDC CABLE - MSC40K/MC40M/MSC40K datasheet.pdf
REG SW 5.25V 2A VERT datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC V-F CONVERTER SYNC 16CDIP datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 6-CHAN 20-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf