Honeywell Sensing and Productivity Solutions 308NPC250K
308NPC250K picture photo
Mfg. Part Number
308NPC250K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
308NPC250K.pdf
Availability of 308NPC250K
QUANTITY
308NPC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 308NPC250K
Internal Part NumberEIS-308NPC250K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series308NPC
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)308NPC250K
Related Links308NP, 308NPC250K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
308NPC250K Details Description
Related parts for 308NPC250K
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPST 5A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
DIODE CHIP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf