API Delevan 3090-181H
3090-181H picture photo
Mfg. Part Number
3090-181H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 765MA 140 MOHM
Datasheet Download
3090-181H.pdf
Availability of 3090-181H
QUANTITY
3090-181H Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090-181H
Internal Part NumberEIS-3090-181H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance180nH
Tolerance±3%
Current Rating765mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq32 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant330MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090-181H
Related Links3090, 3090-181H Datasheet, API Delevan Distributor
3090-181H Details Description
Related parts for 3090-181H
LABEL S LAM DM PAPER WHT.50X.44" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 12NS 292BGA datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCLIP PCS BF DLN CLO CTL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf