API Delevan 3090-392H
3090-392H picture photo
Mfg. Part Number
3090-392H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.3 OHM
Datasheet Download
3090-392H.pdf
Availability of 3090-392H
QUANTITY
3090-392H Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090-392H
Internal Part NumberEIS-3090-392H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±3%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090-392H
Related Links3090, 3090-392H Datasheet, API Delevan Distributor
3090-392H Details Description
Related parts for 3090-392H
FAN AXIAL 225X80MM BALL 48VDC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY SLV 1.5X.75" datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 1A SOT346 datasheet.pdf
IC MPU 603E 166MHZ 255CICBGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 3A datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.47A 74 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
SOCKET ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 1.5KV AXIAL datasheet.pdf