Ohmite C300K3R1E
C300K3R1E picture photo
Mfg. Part Number
C300K3R1E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3.1 OHM 10% 300W
Datasheet Download
C300K3R1E.pdf
Availability of C300K3R1E
QUANTITY
C300K3R1E Order Process
Ship out your order
Specifications of C300K3R1E
Internal Part NumberEIS-C300K3R1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesCorrib®280
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.1
Tolerance±10%
Power (Watts)300W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 400°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C300K3R1E
Related LinksC300, C300K3R1E Datasheet, Ohmite Distributor
C300K3R1E Details Description
Related parts for C300K3R1E
CONN RCPT 3POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
9 POS METALIZED HOOD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf